February 25, 2026 - 17:26 AMT
Ucom has received five prestigious awards within the framework of the Ookla® Speedtest Awards™, including “Fastest Mobile Network in Armenia”, “Best Fixed Network in Armenia”, “Best Mobile Network in Armenia”.
Based on data for the second half of 2025 from the Ookla® Speedtest Intelligence® platform, Ucom also received the following awards: “Best Mobile Gaming Experience in Armenia,” and “Best Internet Gaming Experience in Armenia”. These accolades confirm that Ucom’s network delivers a reliable and high-quality experience for everyday and professional use, as well as for content streaming and gaming experience.
“Speedtest Awards are the result of our team’s long-term and consistent efforts. They once again confirm that Ucom not only invests in modern technologies but also builds a network that creates real value for our country and our subscribers.
The expansion of our 5G network already covers nearly all cities in Armenia, enabling wider access to faster and higher-quality connectivity. Our goal is to ensure stable, fast, and reliable communication for all residents of the country, regardless of their location, and these recognitions show that we are moving in the right direction,” stated Ralph Yirikian, General Director at Ucom.
"We are honored to congratulate Ucom for their outstanding achievement and recognition in winning five Speedtest Awards including the Best Fixed and Best Mobile Networks in Armenia during 2H 2025. This accolade is a testament to Ucom’s unwavering commitment to delivering industry leading mobile and internet services to their customers. Ucom’s performance stood out among highly competitive fields, securing the Fastest Mobile Speeds and Best Gaming Experience awards across fixed and mobile technologies. At Ookla, our Speedtest Awards are renowned for their rigorous and comprehensive methodology, which benchmarks the best of the best in mobile and internet performance,“ said Stephen Bye, President and CEO of Ookla, a division of Ziff Davis.
The Speedtest Awards are presented by Ookla® Speedtest®, a global leader in internet speed and connectivity quality measurement. The awards were granted to Ucom for achieving the highest performance indicators in the Armenian market, based on extensive analysis of real-user Speedtest results.
The Speedtest Awards methodology is based on a combination of key performance indicators, including download and upload speeds, web browsing and video streaming, and in certain categories, gaming experience metrics (Game Score), which take into account latency and jitter in real connections to game servers.
It should be noted, that Ucom’s track record of excellence includes several Ookla® Speedtest ® Awards from previous years: “Fastest Mobile Network in Armenia” (2022) and “Fastest Fixed Network in Armenia” (2021, 2022). These awards reaffirm Ucom’s ongoing investment in the development of Armenia’s digital infrastructure and highlight the company’s key role in shaping the future of connectivity in the country.
For more details on the awards, please visit the website.
Ucom is the telecommunications operator with the widest 5G coverage in Armenia, offering internet, IPTV and OTT television, fixed and mobile communication services, as well as convergent packages.
Ookla, a global leader in connectivity intelligence, brings together the trusted expertise of Speedtest®, Downdetector®, Ekahau®, and RootMetrics® to deliver unmatched network and connectivity insights. By combining multi-source data with industry-leading expertise, we transform network performance metrics into strategic, actionable insights.
Our solutions empower service providers, enterprises, and governments with the critical data and insights needed to optimize networks, enhance digital experiences, and help close the digital divide. At the same time, we amplify the real-world experiences of individuals and businesses that rely on connectivity to work, learn, and communicate. From measuring and analyzing connectivity to driving industry innovation, Ookla helps the world stay connected.
Ookla is a division of Ziff Davis (NASDAQ: ZD), a vertically focused digital media and internet company whose portfolio includes leading brands in technology, shopping, gaming and entertainment, health and wellness, connectivity, cybersecurity, and martech.