Fifteen Armenian citizens have returned to Armenia on the Muscat-Yerevan flight, the Armenian Foreign Ministry told Sputnik Armenia.
“The Armenian Embassy in Oman provided assistance in facilitating the processes, including border crossing procedures, flight permissions and support at the airport,” the ministry said.
The flight was commercial.
For passengers of the March 4 Muscat-Yerevan flight, free bus transportation was organized from Abu Dhabi and Dubai to Muscat Airport. Authorities asked passengers to take into account that travel time from Abu Dhabi and Dubai to Muscat Airport is approximately 12–13 hours.