March 4, 2026 - 11:25 AMT
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and European Commission Vice-President and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas highlighted the importance of upcoming events and mutual visits during a phone conversation on March 3, emphasizing active engagement in advancing the Armenia–EU agenda.
The sides also discussed the situation in the Middle East, referring to the humanitarian issues currently affecting the region.
Mirzoyan presented Armenia’s approaches to advancing the peace agenda, highlighting the public support within Armenia for the idea of firmly establishing peace between Armenia and Azerbaijan.