March 5, 2026 - 12:13 AMT
Anna Abrahamyan, the daughter of former Prime Minister Hovik Abrahamyan, has been summoned to the prosecutor’s office as part of proceedings related to the possible confiscation of property of illegal origin.
According to Factor.am , a review concerning her has been conducted within the framework of asset forfeiture cases and a summary has been compiled.
The notice states: “You have the right, within one month of receiving this notification, to appear at the Department for the Confiscation of Property of Illegal Origin of the Prosecutor General’s Office of Armenia (address: 50 Tigran Mets Avenue, Yerevan) to review the case materials and present your position.
At the same time, you are requested to appear on March 5, 2026, at 14:30. If it is impossible to appear at the specified date and time, please call in advance at 010-511-651 to agree on another date and time.”
Anna Abrahamyan has been working as a notary in the “Kentron” notarial district of Yerevan under Armenia’s Ministry of Justice since 2015.