The FlyOne Armenia airline has operated a flight from India to Armenia, according to information published on the online schedule of Zvartnots International Airport.
Flight FIE 3776 landed at 06:00 on March 6. The flight was carried out from Dabolim International Airport in the Indian state of Goa, Factor.am reports.
The aircraft arrived about five hours later than scheduled.
On March 4, during a National Assembly–Government question-and-answer session, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said that 117 Armenian citizens were in India. They had traveled there for tourism purposes as well as to participate in the Sevan Startup Summit.
Mirzoyan said the Foreign Ministry was looking for possible options to return those citizens to Armenia.
At the same time, the Muscat–Yerevan flight also arrived in Yerevan, landing about 5.5 hours later than scheduled.