On March 5, Armenia’s Ambassador to the United States Narek Mkrtchyan participated in the OpenAI Education summit held at the OpenAI headquarters in San Francisco.
During the summit, Ambassador Mkrtchyan discussed with OpenAI representatives the prospects for cooperation between the company and the Armenian side in the fields of education and artificial intelligence.
As part of the event, a roundtable discussion was also organized with the participation of senior education officials and university representatives from various countries.
During the discussion, Ambassador Mkrtchyan delivered remarks outlining the approaches and priorities of Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports in the field of education.
Representatives of countries that already cooperate with OpenAI or are interested in establishing such cooperation also took part in the event.