There is no information indicating that Armenian citizens are among those killed in Iran following recent developments, and a second person holding Armenian citizenship has returned to Armenia, Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan said in a Facebook post.
The Armenian embassy in Iran continues to operate in emergency mode.
“On average, the Armenian embassy in the Islamic Republic of Iran receives 20–25 calls daily, mainly concerning the possibility of crossing the Armenia–Iran border. Border crossings from Iran to Armenia and from Armenia to Iran have been functioning normally,” the statement said.
On March 6 it was reported that after the start of military operations against Iran, two Armenian citizens had contacted the Armenian embassy in the country. One of them had already returned to Armenia, while arrangements were being made for the return of the second.
The Foreign Ministry also emphasized that due to communication restrictions, the Armenian embassy in Iran continues to help relay information about Armenians in the country to their relatives.
Foreign nationals are also contacting the embassy to obtain information about entering Armenia, and they are being provided with the necessary guidance and explanations.
The embassy is also assisting diplomats and family members from several diplomatic missions accredited in Iran in organizing their return through Armenian territory.
On February 28, Israel and the U.S. launched airstrikes on Iran, during which Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei was killed. Iran responded with attacks on Israel and Gulf countries hosting U.S. military bases.