A residential building in Tehran’s historic Armenian Majidiyeh district was struck by a missile amid U.S. and Israeli military operations against Iran, the Iranian Embassy in Armenia reported.
Fortunately, no fatalities were recorded among residents, though several people were trapped under the rubble.
Majidiyeh is considered one of Tehran’s old Armenian neighborhoods. It has long been known for its lively atmosphere and developed infrastructure, whose formation and growth were significantly shaped by the Iranian-Armenian community.