It is still unclear when Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin will meet. Pashinyan said this during a briefing with journalists after a government session, Sputnik Armenia reported.
A government statement published on March 23 had noted that during a phone call, Pashinyan and Putin agreed to meet in the near future.
“We agreed that we would try to find an opportunity to continue the conversation. Since we are entering a pre-election phase, I am not sure to what extent I will participate in EAEU events. We are working on it now, we will see,” Pashinyan said.
The most recent meeting between Pashinyan and Putin took place on December 22, 2025, in St. Petersburg.