March 28, 2026 - 11:26 AMT
NovAir will resume flights on the Yerevan-Kapan-Yerevan route from March 31, according to the airline, as reported by Sputnik Armenia.
“The Yerevan-Kapan-Yerevan route will be operated from Monday to Friday. The ticket price remains the same at 20,000 drams,” the airline said.
It had earlier become known that the L-410 aircraft serving the Yerevan-Kapan route had returned to Armenia after maintenance.
On October 27, 2026, a decision was made to suspend the airline’s license for six months, until April 27, 2026, because its only aircraft had been sent to the Czech Republic for technical maintenance.
The regular Yerevan-Kapan flight was launched on August 21, 2023. Flights were operated using an L-410 UVP E20 aircraft designed for 17 passengers.