The Alexander Spendiaryan National Academic Opera and Ballet Theatre has joined the prestigious international organization Opera Europa.
Opera Europa is one of the largest professional networks of opera houses and festivals in Europe, uniting leading institutions and shaping the development agenda of opera art both across Europe and beyond.
“We are delighted to announce a new member joining our network—the National Academic Opera and Ballet Theatre of Armenia. Opera Europa welcomes a country with millennia-old history, rich culture, and deep musical traditions. Proudly standing in the heart of Yerevan, this magnificent theatre is in a new, dynamic phase of development, advancing its mission of high artistic quality. From Tigranian’s moving melodies to Khachaturian’s ballets, Armenian culture resonates proudly across the world. We look forward to the results of this new collaboration,” the organization said in an official statement.
Membership in Opera Europa will provide opportunities to expand international cooperation, promote the exchange of experience, and present Armenian opera art more broadly on global stages.