Public criminal prosecution has been initiated against 20 individuals in connection with the shooting incident in Yerevan’s Ajapnyak district, the Prosecutor General’s Office said, according to «Factor.am ».
Of the 20 accused, detention has been chosen as a preventive measure for four individuals, three of whom have been declared wanted.
Seven individuals have been placed under house arrest combined with other preventive measures, while alternative measures have been applied to nine others.
The incident occurred on February 18 at around 16:00 on Abelyan Street in Ajapnyak. As a result of the shooting, seven people were hospitalized, one of whom later died.
Criminal proceedings were launched on charges including attempted murder, murder, hooliganism, and illegal trafficking of firearms, their main components, ammunition, and other related materials.