Prime Minister Nikol Pashinyan published on Facebook the draft electoral list of the Civil Contract party for Armenia’s regular 2026 National Assembly elections.
The first section includes 283 members.
Among the top positions on the list are Prime Minister Nikol Pashinyan, Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Health Minister Anahit Avanesyan, Defense Minister Suren Papikyan, Economy Minister Gevorg Papoyan, Justice Minister Srbuhi Galyan, National Assembly Vice Speaker Ruben Rubinyan, and others.
The second section of the Civil Contract party’s electoral list contains the names of representatives of national minorities.
In the foreword, Nikol Pashinyan, addressing citizens as Armenia’s prime minister, chairman of the board of the Civil Contract party and candidate for prime minister, said that with their support Civil Contract had fulfilled the greatest mission it had undertaken and peace had been established between Armenia and Azerbaijan, opening an era of peaceful development for Armenia.
“In the elections to be held on June 7, together with you we have one task to solve: we must stand by Peace, which is new, still an infant, still vulnerable and in need of our daily care,” Pashinyan said.