Kazakhstan is not currently holding negotiations on acquiring the Russian concession for Armenia’s railways, according to Kazakhstan Temir Zholy and the country’s Ministry of Transport, Interfax-Kazakhstan reports.
Earlier, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had stated that Armenia would not oppose Kazakhstan acquiring the concession, provided Russia agreed. However, the Russian side has said it has no intention of pursuing such a deal.
In Armenia, the South Caucasus Railway company operates as a wholly owned subsidiary of Russian Railways. The concession agreement between Armenia and the Russian side was signed in 2008 for a срок of 30 years, with the possibility of a 10-year extension.