Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, during a meeting with French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies, emphasized that Armenia–France bilateral relations have a насыщенный and dynamic agenda.
He highlighted the importance of companies with French capital operating in Armenia’s economy and the expansion of trade and economic ties between the two countries.
The sides also touched upon the upcoming European Political Community summit in Yerevan and the visit of the President of France within its framework.
They discussed prospects for developing cooperation in areas of mutual interest, with particular emphasis on the importance of collaboration in the defense sector.
Large-scale events are scheduled in Armenia from May 3 to 5, including the 8th European Political Community Summit, the Armenia–EU summit, and the Yerevan Dialogue initiative, with participation from numerous foreign delegations.