According to a new report by Amnesty International, police reforms in Armenia, including a law adopted in 2024 to improve oversight of assemblies, have not alleviated concerns about the disproportionate use of force during protests and police impunity.
The report places particular emphasis on anti-government protests held in May–June 2024, noting that human rights violations were most evident during that period, Factor.am reports.
Amnesty International states that despite substantial evidence of unlawful use of force by police, criminal proceedings were initiated only against protesters. In total, 16 protesters were prosecuted, while no police officers were held accountable.
According to the organization, this situation indicates that legislative and institutional reforms in the sector have not yet ensured sufficient accountability for police actions.
In its April 2025 report, Amnesty International noted that during protests in April and May demanding the Prime Minister’s resignation, police repeatedly used unlawful force against demonstrators.
On June 12, clashes occurred in central Yerevan between police and protesters during demonstrations against the border delimitation agreement. As a result, 101 people were injured, including 17 police officers, while 98 individuals were reportedly detained. At least 15 people were later charged with hooliganism and public order violations.
Following an investigation into the proportionality and legality of police actions, no charges were brought against any law enforcement officers.