May 4, 2026 - 16:00 AMT
Within the framework of the European Political Community summit, Prime Minister Nikol Pashinyan held a meeting with Croatian Prime Minister Andrej Plenković, during which the sides signed a joint declaration on strategic dialogue.
Pashinyan welcomed Plenković’s visit to Armenia and his participation in the 8th European Political Community summit. He noted that relations between the two countries are already at a high level of political dialogue and that the agreement marks their elevation to a strategic dialogue level.
The Armenian prime minister emphasized the significant potential for the development of bilateral relations and expressed confidence that they will continue to expand and deepen.
Andrej Plenković thanked for the warm reception and for hosting the summit, expressing confidence that the meeting would give new momentum to the advancement of multifaceted bilateral relations.
The sides discussed further development of Armenia–Croatia relations and exchanged views on various topics of regional significance.