May 6, 2026 - 12:03 AMT
Belarus’ Foreign Ministry has handed a protest note to Armenia’s chargé d’affaires in Minsk, Artur Sargsyan, who was summoned to the ministry, the Belarusian Foreign Ministry press service said.
“A strong protest was conveyed to chargé d’affaires Artur Sargsyan, and a note was handed over in connection with the Armenian side’s recent unfriendly actions,” the statement said, according to Belta.
On May 5, Belarusian Foreign Ministry spokesman Ruslan Varankov, commenting on recent remarks by Armenian parliament speaker Alen Simonyan, said the statements were “nothing more than pre-election populism and a desperate attempt to distract public attention from severe domestic problems.”
Earlier, Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan said that “Armenia should not become a gubernia and be governed the way Belarus is.”
Relations between Armenia and Belarus have deteriorated since 2024, when Belarusian President Alexander Lukashenko, during a visit to Nagorno-Karabakh, said he and Azerbaijani President Ilham Aliyev had discussed before the 2020 war the possibility of winning the conflict. He also stated that the time had come to revive those territories. Following those remarks, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan declared that neither he nor any Armenian official would visit Belarus while Lukashenko remains president.