May 7, 2026 - 19:03 AMT
Russian presidential aide Yuri Ushakov said Armenia’s authorities continue pursuing a policy of “sitting on two chairs” while commenting on recent events held in Yerevan, including the summit of the European Political Community.
Ushakov also referred to recent talks between Russian President Vladimir Putin and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, writes Interfax.
“During those negotiations, clarity was achieved on all issues. Unfortunately, attempts to ‘sit on two chairs’ continue in Yerevan. I do not know how long it is possible to remain in such a position,” Ushakov told reporters.
He made the remarks in response to a question about how Moscow viewed the recent events in Yerevan, including the signing of a strategic partnership declaration between Armenia and the United Kingdom, and whether the Kremlin sees this as a step toward weakening cooperation with Russia.
“But all of this, of course, harms the development of our bilateral relations, which are so beneficial both for Russia and Armenia. I would even say they are more beneficial for our Armenian partners than for us,” Ushakov said.
At the same time, he noted that economic cooperation between the two countries remains positive.
“Nevertheless, this is connected with the successful development of relations between our countries, particularly Armenia’s cooperation within the framework of the Eurasian Economic Union,” he added.
On May 4, Yerevan hosted the eighth summit of the European Political Community, followed by the first Armenia-European Union summit. Around 50 high-level delegations attended the event, including European Council President António Costa, European Commission President Ursula von der Leyen and French President Emmanuel Macron. Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy also visited Armenia for the first time.