May 8, 2026 - 18:28 AMT
Narek Karapetyan, who heads the electoral list of the Strong Armenia party, commented during the campaign on the “mushroom” controversy involving Prime Minister Nikol Pashinyan.
“Did he eat mushrooms or not? We need to investigate it. The court should investigate it. I think there should be an open trial, and the court should examine whether he ate mushrooms or not, whether it was one ton or however much he ate, and at what moments he was under the influence of mushrooms,” Karapetyan said, according to Aysor.am .
He also joked that whenever he logs onto Facebook, he assumes some kind of influence is involved, adding: “I hope it’s the mushrooms.”