May 22, 2026 - 11:07 AMT
The question of status in the Eurasian Economic Union (EAEU) can only be discussed by Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a press conference. He added that under EAEU regulations, only a member state can raise the issue of its status within the bloc, Sputnik Armenia reported.
“There are EAEU regulations according to which the issue of status can only be discussed by Armenia, meaning the member country itself; there is no other procedure. Any questions may arise among partners, and we will respond patiently,” Pashinyan said.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan also stated on May 21 that the issue of leaving the EAEU cannot be discussed unless Armenia submits such a request and expresses such a desire.
During a meeting with Nikol Pashinyan on April 1, Russian President Vladimir Putin said Armenia’s simultaneous membership in the European Union and the EAEU was impossible.
On May 18, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk announced that the issue of Armenia’s status in the EAEU would be discussed on May 29 during a meeting of the Supreme Eurasian Economic Council in Astana. According to him, it would be better if Armenia decided as quickly as possible between the Eurasian and European unions, as this would also be fairer toward Armenia’s partners in the EAEU.