June 4, 2026 - 13:43 AMT
As part of the pre-trial investigation into a criminal case launched over the alleged material inducement of numerous individuals and money laundering on an especially large scale, searches are being conducted at more than 50 addresses. This was announced by Investigative Committee spokesperson Kima Avdalyan, Panorama.am reports.
According to Pastinfo, law enforcement agencies have launched operations in four regions — Armavir, Lori, Syunik, and Vayots Dzor. The outlet reports that the actions related to Strong Armenia are being carried out in connection with a case attributed to Alik Aleksanyan.
It is also noted that searches are being conducted at the homes of officially registered employees, even though Mer Dzevov had paid taxes when issuing their salaries.