Armenia and Azerbaijan have not yet completed construction of the border fence in the area of Nerkin Voskepar village in Armenia’s Tavush Province. The information was confirmed by Armenia’s National Security Service (NSS), Sputnik Armenia reports.
“Relevant work is being carried out to construct barbed-wire barriers on the border section near Nerkin Voskepar indicated by the coordinates mentioned in the inquiry,” the NSS said.
On the map, the fence built as a result of the delimitation process near the villages of Baghanis and Voskepar is marked in red, while the orange section indicates a several-hundred-meter stretch where the fence has not yet been constructed. The dark brown area marks territory that had been controlled by the Armenian Armed Forces and was later transferred to Azerbaijan. The light brown area represents the “neutral zone,” or the section between Armenian military positions and the Azerbaijani State Border Service, which also came entirely under Azerbaijani control following the delimitation process.
The NSS did not comment on why the border fence has still not been completed following the delimitation and demarcation process that began in 2024.
Earlier, it was announced that Armenia and Azerbaijan had delimited a 12-kilometer section in Tavush Province and that the border delimitation process between the two countries would continue and be completed within a reasonable timeframe.