Russian Ambassador Sergey Kopyrkin has returned to Yerevan after being recalled to Moscow for consultations and has resumed his official duties, according to Russia’s Foreign Ministry.
Russian Ambassador Sergey Kopyrkin, who had been recalled by Moscow for consultations, has returned to Yerevan and resumed his work responsibilities. The information was confirmed by the Russian Foreign Ministry, TASS reported.
“Following consultations held in Moscow, the ambassador has returned to Yerevan and resumed his duties. He will host a reception to mark Russia Day,” the diplomatic agency said.
According to the Russian Foreign Ministry, Kopyrkin was summoned for consultations at the end of May “in connection with steps taken by Armenia’s leadership toward closer relations with the European Union, which are damaging cooperation within the framework of the Eurasian Economic Union.”
In recent days, several Russian officials have also stated that if Armenia continues moving toward the European Union, it could lose access to preferential natural gas supplies from Russia.
In addition, Russia has imposed restrictions on imports of Armenian products. In particular, imports of Jermuk mineral water, flowers and certain alcoholic beverages from Armenia have been banned. Since June 2, Russia has restricted the import and transit through the Eurasian Economic Union of cherries, apricots, peaches, plums, grapes and other stone fruits from Armenia. Since June 3, Russia has also limited imports of eggplants, potatoes and dried fruits originating from and exported by Armenia.