The Independent Observer coalition has stated that the Central Electoral Commission’s decision not to hold repeat voting at polling stations 10/51, 12/13, and 35/65 was “clearly and openly unlawful.” The statement was made on Facebook by Daniel Ioannisyan, coordinator of the Union of Informed Citizens.
In a separate post, Ioannisyan wrote:
“The CEC should have addressed the participation of political forces that benefited from vote-buying and should not have done what it did today in violation of the law.
The beneficiaries of vote-buying, in whose favor there was substantial evidence of multiple vote-buying incidents, should have been removed from the electoral contest. The CEC had both the authority and the obligation to do so.
That would have been far more substantiated and evidence-based than what the CEC did today — placing a legal time bomb beneath the election results.”
Later, Ioannisyan wrote that “the mandates that Prosperous Armenia would not have received had there been no vote-buying in its favor were, in essence, unlawfully taken away from the party by the CEC.”
“I wonder what the judges of the Constitutional Court will say about all this. As the saying goes, a thief stole from a thief, and God (the Constitutional Court) saw it and was astonished,” he wrote.