Armenia national team midfielder and Krasnodar captain Eduard Spertsyan has been named the club’s best player of the 2025/26 season following a fan vote conducted on the club’s official website. He had also been recognized as the top player after the first half of the season.
Spertsyan received 35.26 percent of the votes.
Goalkeeper Stanislav Agkatsev finished third in the voting, while striker Jhon Córdoba claimed second place for the second consecutive year, according to the club’s website.
A total of 1,769 supporters participated in the poll. The club thanked all participants and congratulated Eduard Spertsyan, as well as the other award winners.
Last season, Spertsyan set a new club record with 17 assists in a single campaign and also equaled the Russian top-flight record with 16 assists in league matches. In addition, he scored 13 goals in the Russian Premier League and one more in the Russian Cup. Under the combined “goals plus assists” metric, he was also among the most productive players in the national championship.