Armenian Ambassador to the United States Narek Mkrtchyan visited the Center for Strategic and International Studies (CSIS) in Washington, where he met with Max Bergmann, Director of the Europe, Russia and Eurasia Program, as well as other representatives of the center.
The discussions also addressed opportunities for developing cooperation between CSIS and Armenian research and analytical institutions.
During the meeting, the ambassador presented the Armenia–U.S. cooperation agenda, particularly highlighting several recently signed documents that have created new opportunities for collaboration in high technologies, artificial intelligence, critical minerals, the semiconductor industry, energy and other strategic sectors.
Regional developments and issues related to the ongoing peace process were also among the main topics of discussion, including the role and contribution of the United States to that process.