June 25, 2026 - 16:07 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan has confirmed earlier reports that European Commission President Ursula von der Leyen will visit Armenia in the near future, saying that expanding exports of Armenian agricultural products to the European Union will be a key item on the agenda, Armenpress reported.
Earlier, Politico reported that the President of the European Commission plans to visit Yerevan in early July.
Pashinyan said Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan recently participated in the meeting of European Union foreign ministers in Brussels, creating the conditions for new opportunities in this area.
"There is a possibility that Armenia will receive exceptional opportunities in this regard. I hope we will be able to finalize the relevant initiative with the President of the European Commission and make a joint announcement during her visit to Yerevan," Pashinyan said.
Addressing prospects for regional cooperation, the prime minister stated that Armenia will inevitably become integrated into regional initiatives within the framework of the TRIPP project.
"It is time for the countries of the South Caucasus to view the region as a single shared space where many common interests exist. Of course, every country has its own national interests and vision, but I believe we are also united by a broad range of common interests, and we should continue working in that direction," he said.
Russia has imposed restrictions on imports of several Armenian products. These include bans on imports of Jermuk mineral water, flowers and certain alcoholic beverages from Armenia. Restrictions have also been introduced on a number of agricultural products, including tomatoes, cucumbers and strawberries. Since June 2, Russia has restricted the import and transit to other Eurasian Economic Union (EAEU) member states of cherries, apricots, peaches, plums, grapes and other stone fruits from Armenia. Since June 3, Russia has also restricted imports of eggplants, potatoes and dried fruits originating from Armenia.