June 27, 2026 - 11:26 AMT
Armenian Cup winners and league runners-up Noah have responded to Armenian Football Federation President Armen Melikbekyan's statement that he currently has no intention of seeking another term as HFF president, armsport.am reports.
The club welcomed the announcement, stressing that "there can be no going back on one's word."
"During today's interview, Armen Melikbekyan announced that he will not run in the next election for the presidency of the Armenian Football Federation. We view this statement as a positive and important development for Armenian football. At the same time, we note that after such a statement, any reversal or change of position cannot be acceptable to the Armenian football community. We expect the upcoming period to bring new approaches, new values and genuine reforms that are necessary to take Armenian football to a new level of development," Noah said in its statement.
The current HFF president announced his decision in an interview on Armen Garamyan's YouTube program, Podcast with Garamyan.
Melikbekyan was re-elected to the post in 2023 after receiving more votes than former Armenia national team footballer Aras Ozbiliz.