Between January 1 and June 17, 2026, 44 citizens of Azerbaijan visited Armenia, according to data released by Armenia's National Security Service, News.am reported.
The agency said that from January 1 through June 17, 2026, Armenia was visited by 44 citizens of the Republic of Azerbaijan and 8,179 citizens of the Republic of Türkiye.
Asked how many ethnic Azerbaijanis and ethnic Turks had entered Armenia, the National Security Service said it does not maintain information on the ethnicity of individuals crossing the state border.