This summer, Ucom is making roaming more convenient and affordable for travelers. The updated uTravel offer now includes larger mobile data packages at affordable prices. Subscribers can now choose the new uTravel 4 GB, uTravel 6 GB, and uTravel 9 GB packages and stay connected throughout their travels.
In Georgia, the United Arab Emirates, Egypt, Greece, Cyprus, Italy, Spain, Montenegro, Albania, Tunisia, and other popular summer destinations, Ucom subscribers can activate 4 GB, 6 GB, or 9 GB mobile data packages for AMD 4,500, AMD 6,500, and AMD 9,500, respectively.
To activate the uTravel 4 GB package, subscribers should dial *121*32#; for uTravel 6 GB, dial *121*33#; and for uTravel 9 GB, dial *121*34#.
“When traveling, people want to stay connected without complicated calculations or unexpected expenses. This is exactly the logic behind our roaming offers: increasing data allowances, maintaining affordable prices, and expanding the geographic availability of our services. It is important for us that Ucom subscribers enjoy a convenient and high-quality digital experience even while abroad,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
To make connectivity outside Armenia even more accessible and convenient for its subscribers, Ucom continues to expand its roaming partner network. Currently, Ucom roaming services are available through 319 operators in 167 countries. Ucom’s 5G roaming service is already available across all continents: subscribers can use it with 87 operators in 55 countries, including Russia, China, the United States, Australia, India, and many others.
Please note that roaming must be activated before leaving Armenia, either through the Ucom app or by dialing *121#.