Armenia's Prosecutor General's Office announced on May 10, 2024, that Prosecutor General Anna Vardapetyan had approved a request from the competent German authorities to extradite M.B., who was accused of committing particularly large-scale fraud as part of a criminal organization.
He was transferred to Germany to face criminal prosecution for fraud committed there through a fraudulent call center operation.
The Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), an international investigative journalism organization specializing in organized crime and corruption, has reported on the German court's verdict in the case, outlining both the investigation and subsequent legal proceedings, according to 1lurer.am .
One of the key organizers of the call center fraud scheme, identified as M.B., was sentenced by a German court to seven years and six months in prison.
The court also ordered the confiscation of €2.4 million obtained through criminal activity. The convicted individual admitted guilt.
In addition, the provision of specialized software to other criminal groups for the purpose of carrying out similar fraud schemes caused an estimated further €42 million in losses.
“By approving the request from the competent German authorities, the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia contributed to the effective administration of international criminal justice and to the fight against organized cybercrime,” the statement said.