Armenian Economy Minister Gevorg Papoyan, who is on a working visit to Yekaterinburg, Russia, took part in the Innoprom International Industrial Exhibition and attended the latest meeting of the Eurasian Economic Union (EAEU) Industrial Policy Council, Armenia's Ministry of Economy said.
Speaking at the eighth meeting of the EAEU Industrial Policy Council, Papoyan said the session provides a valuable opportunity for substantive discussions on the prospects for industrial cooperation and the implementation of joint projects within the Eurasian Economic Union.
The minister also stressed that the current meeting of the Industrial Policy Council would make an important contribution to further deepening Eurasian industrial integration and help develop practical solutions that serve the interests of all member states of the union.
Prime Minister Nikol Pashinyan is also in Yekaterinburg. He is scheduled to participate in the plenary session titled “Industry 360: Manufacturing Without Borders,” held as part of the Innoprom 2026 International Industrial Exhibition.