The period of house arrest imposed on Strong Armenia party chairman Samvel Karapetyan has been extended by another two months, Factor.am reports.
On June 17, criminal charges were brought against Karapetyan under Part 2 of Article 422 of the Criminal Code, which concerns public calls to seize power, violate territorial integrity, renounce sovereignty or violently overthrow the constitutional order when committed through publicly displayed works, mass media, or information and communication technologies.
The court granted the pre-trial investigative body's motion and ordered detention as the preventive measure against Karapetyan. On August 15, the term of that preventive measure was extended by another two months.
He was later additionally charged with money laundering. Several weeks ago, the charges were amended and expanded. Karapetyan is accused under Points 2 and 3 of Part 3 of Article 296 of the Criminal Code of laundering money on an especially large scale through the use of official authority, service-related powers, or influence derived from them.