No cases of Ebola caused by the Bundibugyo virus have been recorded in Armenia, the National Center for Disease Control and Prevention (NCDC) said.
The current risk to Armenia is assessed as low. Armenian health authorities continue to monitor the international epidemiological situation and cooperate with international partners in line with World Health Organization (WHO) recommendations.
Citizens traveling to or returning from African countries are advised to follow WHO travel guidance and avoid direct contact with sick or deceased individuals, as well as with wild animals.
Anyone who develops symptoms associated with the disease after trave, including high fever, severe weakness, vomiting, diarrhea, bleeding or other symptoms, should seek medical attention immediately and inform healthcare providers about their recent travel history.
The Ebola outbreak caused by the Bundibugyo virus continues in the Democratic Republic of the Congo.
As of July 5, 2026, the Democratic Republic of the Congo had recorded 1,759 confirmed cases and 600 confirmed deaths.
As of July 9, Uganda had reported 20 confirmed cases, two confirmed deaths, one probable case and one probable death.
On June 24, France confirmed one imported case in a healthcare worker who had returned from the Democratic Republic of the Congo.
According to the WHO's risk assessment, the public health risk in the Democratic Republic of the Congo remains very high, while the risk to neighboring countries is considered high because of active cross-border population movement. Despite the imported case detected in France, the WHO assessed that the risk of widespread international transmission remains manageable due to effective surveillance and rapid response measures.
Armenia's healthcare system continues to monitor the international situation and implement the necessary preventive measures to protect public health.