July 17, 2026 - 11:34 AMT
Azerbaijan exported plastic construction materials to Armenia for the first time, according to data released by the country's State Statistics Committee.
In June, Armenia received 1.39 tonnes of plastic construction components with a total declared value of $5,910, Azerbaijani outlet Minval.az reported.
Official figures also show that the total value of Azerbaijani exports to Armenia reached $17.129 million during the first six months of 2026.
By comparison, indirect imports from Armenia to Azerbaijan totaled just $960 over the same period. No goods were shipped from Armenia to Azerbaijan in June.