July 17, 2026 - 16:29 AMT
Armenian President Vahagn Khachaturyan visited the French Embassy in Armenia on the occasion of France's National Day, Bastille Day, where he congratulated Ambassador Olivier Decottignies and, through him, extended his best wishes to President Emmanuel Macron and the people of France.
During the meeting, the two sides discussed projects being implemented by France in Armenia's Syunik Province, including initiatives carried out at both the central and local government levels.
Emphasizing the importance of the special relationship between Armenia and France, Khachaturyan also highlighted the value of high-level bilateral visits. He referred to President Emmanuel Macron's state visit to Armenia in May this year, saying it had given fresh momentum and substance to the bilateral agenda.
The discussions also underscored the importance of expanding cooperation in the defense industry, high technology and artificial intelligence.
Khachaturyan additionally addressed progress in the Armenia–European Union strategic partnership, placing particular emphasis on France's role in advancing that agenda.
At the conclusion of the meeting, Ambassador Olivier Decottignies thanked the Armenian president for his visit, congratulations and continued support for the development of Armenian-French relations.