July 21, 2026 - 18:01 AMT
Electric Networks of Armenia (ENA) paid approximately 12.6 billion Armenian drams in taxes and duties to the state budget during the first half of the current year, according to Romanos Petrosyan, the company's interim manager.
In a Facebook post, Petrosyan said the figure is about 62% higher than the payments made during the same period in 2025.
"During the same period last year, before the Public Services Regulatory Commission initiated administrative proceedings against ENA, total payments to the state budget amounted to approximately 7.8 billion Armenian drams," Petrosyan wrote.