July 23, 2026 - 18:29 AMT
A court has replaced the house arrest imposed on Igor Sargsyan, a member of the Armenian Revolutionary Federation's Supreme Council who is involved in the Sacred Struggle case, with administrative supervision.
The Yerevan Court of General Jurisdiction, presided over by Judge Karen Farkhoyan, emphasized after issuing the decision that the combined preventive measures previously imposed — bail of 2 million drams and a ban on leaving — would remain unchanged, Factor.am reported.
The defense based its motion to change the preventive measure on Sargsyan's health condition, noting that he had fainted several days earlier and was taken to hospital.
The prosecution opposed changing the preventive measure and, at the same time, requested that Sargsyan's house arrest be extended for another two months.
According to Armenia's Investigative Committee, participants and leaders of the Sacred Struggle movement had planned terrorist acts and actions aimed at seizing power in Armenia. Eighteen people are involved in the case, including Archbishop Bagrat.