The 1,000 largest taxpayers paid a total of more than 1 trillion 111 billion 163 million drams into Armenia’s state budget in January-June 2026, the State Revenue Committee reports.
State budget revenues exceeded the corresponding figure from the previous year by 125 billion 92 million drams. The comparable figure last year was more than 986 billion 71 million drams.
Payments made to the tax authority amounted to more than 940 billion 128 million drams, with state budget revenues exceeding the corresponding figure from the previous year by 120 billion 708 million drams.
Payments made to the customs authority totaled more than 171 billion 35 million drams, exceeding the corresponding state budget figure from the previous year by 4 billion 384 million drams.
The list of the 1,000 largest taxpayers is available on the official website of the State Revenue Committee.