July 1, 2009 - 18:34 AMT
"We should bear in mind that Georgia is not only our century-old neighbor, but also a country on which our export and import depend," Head of Republican faction Galust Sahakyan told a news conference today.
According to him, Russia was certainly expected to make its political assessment, but it didn't change its attitude to Armenia after Georgian President's visit.
Commenting upon Georgian authorities' ban on RA MP Shirak Torosyan's entry to their country, Sahakyan stressed that Georgia had its own system of ensuring security, "Personally I don't think the situation is so heated. The existing tension is weakening gradually," he stated.