July 2, 2009 - 17:11 AMT
200-anniversary celebration in honor of Khachatur Abovian will begin in mid-June and end on October 10 with a concert in the National Academic Opera and Ballet Theater after Alexander Spendiarian, Hovhannes Zatikyan, the director of the house-museum of Abovian told a press conference today .
An exhibition devoted to life and work of the famous Armenian writer will be held in the house-museum of Abovian. Then exhibitions and various events in 10 schools of Armenia and Nagorno-Karabakh Republic bearing the name of Khachatur Abovian. A number of events are scheduled in the city of Abovian.
"House-Museum of Abovian prepared 3 works that shed light on the mysterious side of life and death of the writer, " Hovhannes Zatikyan said adding that they are looking for funds to publish the books.