August 15, 2009 - 13:23 AMT
"Azerbaijan's position remains the same: the Armenians should release territories around Karabakh, and displaced persons return home. After that transitional period Lachin and Kelbajar territories should be released and a corridor should be formed at the same time between Nagorno Karabakh and Armenia. These processes must be accompanied by mine cleaning. All this can take from 5 to 10 years, " Novruz Mammadov , head of the International Relations department of the President's administration of Azerbaijan, said in an interview with Turan.
"Next, displaced persons should return directly to Nagorno Karabakh and peacekeeping forces should be deployed. After return of 60 thousand Azerbaijanis there and restoring a situation of 1991, the legal status of Nagorno Karabakh can be worked out. All this can take up to 10 years," he said.
Novruz Mammadov stressed that the status of Nagorno Karabakh should be developed exclusively within the territorial integrity of Azerbaijan.
Without going into details of the updated Madrid principles, Mammadov said that they relate to elaboration of Nagorno Karabakh's status, that is, when and who will determine it and how the decision to be made. "There are issues relating to peacekeeping forces, their composition and time of deployment, there are certain issues related to the corridor."
"Azerbaijan's position is that peacekeeping troops should not have the military from neighboring states. In our view, it would be better if the peacekeeping mission would be organized by representatives of the military forces of European States and the U. S.," Mammadov said.
"With regard to location of peacekeeping forces, the best would be the deployment of peacekeepers in the line of contact between the military forces of the European states the surrounding areas," he said.
"With regard to the status of Nagorno Karabakh, it should be determined in line with Azerbaijani Constitution. The issue of Nagorno Karabakh status will be determined at the last stage, and debates continue yet. Therefore, we cannot say nothing particular yet," Novruz Mammadov said.