August 18, 2009 - 20:18 AMT
About 80 per cent of non-food products imported to Armenia at the time of their sale are not labeled in Armenian language, Abgar Eghoyan , head of the "Protection of Consumer Rights" ngo told a press conference in Yerevan today.
According to him, their organization has conducted monitoring of products containing chemicals such as cleaners and detergents, cosmetics and perfumes, as well as the monitoring of household appliances. They have found that most of these products do not have any markings in Armenian language, which violates the RA law "On Protection of consumer rights".
According to Abgar Eghoyan, products that contain chemicals can be harmful to consumers' health and the latter should receive full information about the product in a native language, before buying it.
Speaking of appliances, Abgar Eghoyan said that in addition to marking the translation into Armenian of instruction manuals are also required. There are plenty of household goods in the market, which do not have instructions even in Russian. This could result in breakage of the product and inability of the customer to repair it on warranty card: failure occurred since the consumer was unable to read instructions.