August 28, 2009 - 15:17 AMT
Speaking about US Federal Appeals Court's decision prohibiting descendants of Armenian Genocide victims to sue foreign companies for unpaid claims, it is still early to say what impact it will have on Genocide recognition process, Arpi Vardanyan, AAA Regional Director for Armenia and Karabakh, told a press conference in Yerevan.
"Court decision can be appealed within 30 days, so it's still early to speak about possible consequence unless that time-limit has expired. But I am convinced that American court's decision will be an advance step towards preventing and condemning Genocide," AAA Regional Director said.
Assembly, according to her, is going to send President Obama a letter with a claim to declare that US Federal Appeals Court misinterprets US position on Armenian Genocide.
On August 20, US Federal Court ruled that descendents of Armenian Genocide victims cannot sue foreign insurance companies for unpaid claims since US Government doesn't officially recognize that an Armenian Genocide occurred.