August 31, 2009 - 17:34 AMT
Within the framework of the Summer Inspiration project, VivaCell-MTS has organized its regular exhibition contest in Kptayk region.
"The gifted young children this project reveals in the regions give us a stimulus to appear with new initiatives to promote their talents for the sake of our common brighter future. The more energy, effort, and knowledge we invest in them today, the more payback we will get tomorrow," said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The Summer Inspiration project started on August 19 in Vanadzor, Lori region, and has already been held in Aragatsotn, Armavir, Ararat, Vayots Dzor, and Syunik regions, with the events to follow in Gegharkunik, Shirak, and Tavush in the nearest future.
Summer Inspiration project aims at revealing and promoting the creativity of young children talents in the regions of Armenia. The vivid imagination of a child is the theme for the contest. The children's artwork is judged on originality, clear expression, and reflections of cultural traditions in the work of art. Art is presented in a variety of mediums including folk dance, singing, painting, needlework, acting, craft and photography.