September 2, 2009 - 15:42 AMT
Beginning the new academic year, ArmenTel CJSC (trade mark: Beeline) launches public professional orientation trainings for Armenian schoolchildren studying in the 9th-11th grades of comprehensive schools. Company's top managers and Beeline corporate university's trainers will introduce high school students to their subdivisions' activities, including marketing, finance, technical bloc.
ArmenTel CJSC's General Director Igor Klimko has called on all interested schools to submit their applications to the company. "We'll be happy to open Beeline corporate university called Armenia in Front of Armenian Students. I am sure that the information gained from Armenia's biggest telecommunication operator will orient young generation towards choosing a future profession."
The training scheme designed for schoolchildren takes into consideration such factors as their situation and interests in concrete spheres of professional activity, Head of Beeline corporate university (Armenia) Nana Hovhannisyan said. "Our goal is to enable high school students to have full understanding of mature life and career development issues."
Schools are welcome to submit their participation claims till September 18. Applications can be sent by E-mail (university@beeline.am) or delivered to the company's office (Str. Aharonyan 2). Classes will last two hours, ArmenTel CJSC's press service reports.