September 29, 2009 - 22:26 AMT
On September 29, President Serzh Sargsyan received 30 students and school-children who won annual presidential laureate in IT sphere.
In his welcoming speech, President congratulated winners and wished them success in their future endeavors. Welcoming Synopsys Armenia's initiative of handing presidential awards, President said it was a good opportunity for revealing and developing young specialists' talent in IT sphere.
"When we speak about our country's richness, i.e. educated and up-to-date generation, we first of all mean young people like you," President said.
In that connection he added, "If we want our country to become competitive from that viewpoint, we are obliged to solve the problems in the sphere."
Addressing the laureates, President assured them that their work was highly demanded and appreciable, and state would permanently assist talented young people, RA President's press service reports.