October 2, 2009 - 17:43 AMT
"Today a new page of cooperation between Armenia and Syria opened, " chairman of Armenia's Chamber of Commerce and Industry Martin Sargsyan said opening the exhibition of Syrian products in the "Goris" hall in Yerevan.
According to him, after the Syrian president's visit to Armenia he two countries established very warm and friendly relations. "We see not only partners in the Syrian people, but also friends," he added.
According to Syria's deputy minister of economy Dr. Kassan Id, a similar exhibition will be organized in Syria. "This exhibition is the first step to deepen economic cooperation between Armenia and Syria", he said. The deputy minister also added that "every Syrian feels in Armenia as at home and I am sure that every Armenian, too, feels comfortable in Syria."
However, president of Aleppo Chamber of Commerce, Dr. Hassan Zeydun called Armenian businessmen to invest in Syria's economy and added that the Syrian Government has adopted a number of bills in line to international standards, which are designed to facilitate investments from Armenia. At the same time Hassan Zeydun stressed that in the framework of economic cooperation the Syrian businessmen are also interested in investing in Armenia.
The trade turnover between Armenia and Syria over 2008 reached 5.9 million USD, while exports amounted to 86 thousand USD and imports to 5.9 million USD. In 2008, Armenia exported to Syria pumps, compressors, profile projectors, and imported - cleaning products, medicines, textiles and plastic.