October 7, 2009 - 18:37 AMT
The issue of normalization of Armenian-Turkish relations had been already settled for Armenia and Turkey by superpowers, Aharon Adibekyan , Sociometer center director told a news conference in Yerevan today.
According to him, the superpowers create a new system of global communication: two new global transportation routes pass via Armenia, one horizontal, which will connect the Black Sea countries with Europe, Asia and Africa; the other one vertical, through which Russia will get access through the territory of Armenia to Iran and India, " Aharon Adibekyan said, adding that neither Armenia, nor any neighboring country will be able to resist the process.
According to him, besides the those highways Russia also projects to establish rail corridors "North-South ": "Adler-Sukhumi-Tbilisi-Kars-Gyumri", " Adler-Sukhumi-Tbilisi-Yerevan-Meghri-Iranian Julfa ", " Derbent-Baku-Anzali-Astara-Enzeli ", " Derbent-Baku-Ijevan-Yerevan-Gyumri-Kars ", " Russia-Kazakhstan-India "and" Russia-Mongolia-China ".
According to Aharon Adibekyan, 40 per cent of Armenia's population are indifferent to the process of normalization of Armenian-Turkish relations, since, in his opinion, opened borders will not affect their lives or activities. The remaining 60 per cent are divided into 2 groups: the first group will receive a new opportunity to develop their businesses, and the second group will suffer, since the whole Armenia's business will re-directed to new markets. "Today, geo-economics prevails over geopolitics," sociologist said.
"Armenia must do everything to get out of this situation and win, not lose," the Armenian sociologist stressed.